Săptămâna Haferland 2018

Ediția a șasea a festivalului  Săptămâna Haferland s-a desfășurat la începutul lunii august 2018 în satele transilvanene Archita, Roadeș, Saschiz, Rupea, Criț, Bunești, Cloașterf, Meșendorf și Viscri, iar cei peste 5000 participanți au avut ocazia de a se bucura de concerte (corale, jazz, muzică clasică și fanfară), proiecții de film, workshop-uri cu meșteșugari locali (olărit, brodat, pictură pe lemn), brunch-uri cu preparate locale, activități pentru copii, excursii cu tractorul, căruţa sau biciclete, precum și de tradiționalul bal săsesc.

Un eveniment special al ediției din 2018 a festivalului a fost reprezentat de recitalul pe care violonistul Alexandru Tomescu l-a susţinut cu a sa vioară Stradivarius în biserica fortificată din satul Criţ, care s-a dovedit neîncăpătoare pentru sutele de turiști dornici să descopere ecourile muzicii clasice într-o biserică fortificată, dar și talentul unuia din cei mai populari artiști din România.

Festivalul este organizat de Fundația Michael Schmidt, împreună cu Fundația Tabaluga, susținute de Fundația Adept și Fundația Mihai Eminescu Trust, asociații care sprijină activ conservarea și restaurarea moștenirii culturale săseștilor, inclusiv promovarea turistică a acestei zone.

Astfel, festivalul „Săptămâna Haferland” își propune ca, în fiecare an, să atragă deopotrivă sași întorși acasă și turiști care vor să descopere o zonă de poveste, acesta fiind cel mai mare eveniment dedicat promovării culturii săsești din Transilvania.

Primele șase ediții ale festivalului Săptămâna Haferland au strâns peste 20.000 de participanți și s-au bucurat de prezența a zeci de personalități ale vieții culturale și sociale din România și din Germania.

Mai multe informații despre festival găsiți aici: www.haferland.ro

38614682_926740230839046_6566336501104246784_o_926740220839047