Cultura

Credem că identitatea unei comunități, dar și a unei națiuni, este dată de patrimoniul cultural al acesteia. Considerăm că este de datoria fiecăruia dintre noi să ne însușim moștenirea culturală și să contribuim ca generația noastră să ofere viitorului o moștenire mai bogată și mai valoroasă.

Astfel, printre proiectele derulate de noi se numără festivalul Săptămâna Haferland, cel mai mare eveniment local dedicat promovării zonei săsești din Transilvania, finanțarea publicării în limba română și germană a volumelor „Povestea sașilor din Transilvania, spusă chiar de ei” și „Criț. Istoria, poveștile și viața unui sat de sași” semnate de Ruxandra Hurezean, colaborarea cu manifestări culturale de renume precum SoNoRo Conac sau Festivalul Internațional de Teatru de la Sibiu, alături de care am organizat concerte memorabile în satele săsești, sponsorizarea documentarului „Orgi în Transilvania” și seria de concerte „Musica Coronensis”.